×

Blog


www.staffino.com

Počúvať názor vašich zákazníkov je snáď to najlepšie, čo pre svoj biznis môžete spraviť. Obuť si ich topánky, pozerať sa cez ich okuliare, vidieť veci z ich strany, či akokoľvek by sme to nazvali, názor toho, pre koho to, čo robíte, robíte, je jednou z najdôležitejších vecí v biznise.

01Spätná väzba od klienta vás upozorní na to, čo robíte dobre, v čom pokračovať a naopak, kde máte medzery, ktoré treba napraviť. Ak umožníte zákazníkom vyjadriť svoj názor, dáte im pocítiť, že vás zaujímajú, že si uvedomujete, akí sú pre vás dôležití a že ich nevnímate len ako prostriedok k dosiahnutiu zisku, ale ako dôležitých ľudí, ktorí vám majú čo ponúknuť.

Feedback, to je v skutočnosti skryté zlato biznisu. Pomáha vám rásť, rozvíjať sa v orientácii na zákazníka a zlepšovať svoje služby, a to prakticky zadarmo. No, nie je to len o pochvalách.

Pozitívna spätná väzba, to je, samorzejme, niečo, čo si želá každý manažér. Je motivačná, povzbudzujúca a okrem toho sú dobré feedbacky skvelou reklamou, ktorá naláka nových zákazníkov a upevní vzťahy s tými starými. Môžete ju využiť na sociálnych sietach, na svojej stránke či v mailoch, no to, čo vám pomôže ešte viac je kritika. Nečíta a nepríjma sa tak ľahko, no kritická spätná väzba je práve to, čo medzi vami a vašou konkurenciou môže spraviť rozdiel. Je to výzva, ktorú môžete prijať, alebo odmietnuť a zmieriť sa s priemernosťou.

Kritika je to, čo vás posúva vpred. Dokáže vám vytýčiť nové ciele, oddeliť kvalitných zamestnancov od nekvalitných a najmä upozorniť na nedostatky, ktoré by ste bez názorov zákazníkov nemohli zistiť. Umožní vám tiež čeliť novým problémom a kladným riešením si upevňovať pozíciu medzi zákazníkmi, ktorí vďaka vašej ochote uvidia, že ste niekto, ku komu sa oplatí vrátiť aj v budúcnosti.

Ako zatočiť s negatívnou spätnou väzbou? Čítajte TU.